Dan mentalnog zdravlja.

Obilježen Dan mentalnog zdravlja.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10.oktobra svake godine. Cilj obilježavanja je potaknuti na ulaganje u sistemsku podršku mentalnom zdravlju i naglasiti značaj koju ima promicanje mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje osnovno je ljudsko pravo. Nužne su potrebne intervencije koje vrednuju,promiču i čuvaju mentalno zdravlje a koje su potrebne od najranijeg djetinjstva do starosti.
Razvijanje i jačanje emocionalne pismenosti je put ka zdravoj komunikaciji.
U okviru razrednih projektnih aktivnosti radionicom „Kako si?“ učenici drugog i četvrtog razreda su sticali vještine aktivnog slušanja i prepoznavanje emocija.Emocije su senzacije u našem tijelu i ukazuju na to da li su naše potrebe zadovoljene ili nisu. Mogu varirati od vrlo suptilnih do veoma intenzivnih. Često su POTAKNUTE postupcima drugih,ali postupci drugih nisu UZROK naših emocija. Porijeklo tih emocija je u nama.
Koliko se dnevno pitamo kako smo? Koliko puta to pitamo druge? Kako postavljamo pitanje…slušamo li odgovor? Kako mi reagujemo na dobijenu informaciju kako se neko osjeća?
Možemo li i znamo li iskazati „molbu „ sebi i drugima ?
Rad na očuvanju zdravlja,nenasilnoj komunikaciji i emocionalnoj pismenosti svakodnevna je zadaća svih nas. Našoj djeci trebamo omogućiti da rastu i razvijaju se u okruženju koje će im ponuditi učenje po modelu za miran,nenasilan, suosjećajan život te im dati potrebna znanja i vještine koje će doprinijeti mirnom društvu.
Amela Petričević

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *